Czy stosowanie układów LOAD SENSING się opłaca?

group psl can clhv v60n edesign laptop.cmyk .300x300 - Czy stosowanie układów LOAD SENSING się opłaca?

Blog 1 kwietnia 2025

Trudne warunki pracy maszyn inżynieryjnych, duże i zmienne obciążenia ich układów roboczych, eksploatacja w relatywnie niekorzystnych warunkach pracy, sprawiają, iż poszukuje się sprawniejszych energetycznie układów przenoszenia mocy, obniżających koszt eksploatacji maszyny roboczej.

Rozwój układów napędowych maszyn i urządzeń, w tym hydrostatycznych układów napędowych podyktowany jest dążeniem do polepszenia ich sprawności i żywotności, zwiększenia dokładności sterowania, a tym samym zwiększenia dokładności wykonywanych zadań technologicznych oraz automatyzacji wybranych ruchów roboczych.

W powszechnie stosowanych hydrostatycznych układach sterowanych dławieniowo zmiany obciążenia powodują chwilowe zmiany prędkości ruchu elementów wykonawczych i błędy w utrzymaniu trajektorii, co powoduje istotne pogorszenie sprawności układu, wzrost energochłonności i ciśnienia obciążającego pompę hydrauliczną, itp.

Rosnąca oferta elementów hydraulicznych, a także rozwój systemów sterowania nimi, pozwala na budowę wysokosprawnych energetycznie układów hydraulicznych – zarówno zamkniętych, jak i otwartych – samoczynnie dostosowujących parametry pracy jednostek napędowych (pomp hydraulicznych) do zmiennego obciążenia i chłonności elementów wykonawczych (silników i siłowników hydraulicznych). Wysoką sprawność hydrostatycznych układów napędowych maszyn roboczych zapewniają m.in. układy LOAD SENSING (LS) nazywane układami z aktywnym dławieniem, układami z kompensacją obciążenia, bądź przy zastosowaniu terminologii automatyki – układami hydraulicznymi ze sprzężeniem zwrotnym od obciążenia.

group psl can clhv v60n edesign laptop.cmyk .300x300 750x750 - Czy stosowanie układów LOAD SENSING się opłaca?

Dzięki zastosowaniu odpowiedniego regulatora pracy pompy o zmiennej wydajności, pompa w szerokim zakresie obciążenia utrzymuje stałą wydajność niezależnie od obciążenia elementów wykonawczych w układzie. Dla przykładu, podczas prac ziemnych koparką, a dokładniej zagłębiania łyżki koparki, pomimo rosnących z każdym centymetrem oporów skrawania przy jej zagłębianiu, utrzymywana jest stała prędkość ruchu, co zapewnia stałą wydajność pracy. Oczywiście w przypadku, gdy opory ruchu będą bardzo duże i ciśnienie w układzie roboczym wzrośnie ponad wartość ciśnienia nastawy zaworu przelewowego, podobnie jak w klasycznych układach sterowanych dławieniowo, zawór ten otworzy się i ruch łyżki ustanie.

Innym, bardzo ważnym aspektem przemawiającym za wprowadzaniem układów LS do maszyn roboczych jest rachunek ekonomiczny. Prawie o połowę mniejsza energochłonność układów z kompensacją obciążenia w stosunku do klasycznych układów sterowanych dławieniowo, przy ciągłym wzroście kosztów robót ziemnych, stanowi jeden z istotniejszych powodów, dla których układy LS są coraz powszechniej stosowane.

Firma RDL Hydraulics posiada potencjał i wieloletnie doświadczenie w projektowaniu i budowie hydrostatycznych układów napędowych z kompensacją obciążenia (LS), które sukcesywnie dostarcza do swoich klientów zarówno w kraju jak i za granicą.

Zapraszamy do kontaktu.

Blog