Dlaczego hydraulika siłowa coraz częściej sterowana jest z wykorzystaniem magistrali CAN?

psl proporcjonalne rozdzielacze suwakowe kierunkowe mozliwosc pracy z can - Dlaczego hydraulika siłowa coraz częściej sterowana jest z wykorzystaniem magistrali CAN?

Blog 28 października 2024

Czym jest CAN-bus

CAN-bus (ang. Controller Area Network) jest rodzajem multipleksowej magistrali szeregowej. Jej środowiskiem docelowym były układy sterowania w samochodach, w szczególności sterowanie silnikiem i układem wspomagania hamowania ABS. Oparta jest ona na łączu dwuprzewodowym i wykorzystuje zasadę pół-dupleksu. Wykazuje znaczną, efektywną prędkość przesyłu danych, szczególnie przy przesyłaniu krótkich wiadomości. Dzięki oferowanej przez nią możliwości szybkiej komunikacji (do 1 Mbit/s), możliwa jest kontrola nad elementami wykonawczymi w „czasie rzeczywistym”. Właściwość ograniczania i wykrywania błędów czyni sieć szczególnie niezawodną w krytycznych warunkach zakłóceniowych.

Zalety CAN sprawiły, że coraz częściej systemy sterowania hydrostatycznymi układami napędowymi w maszynach roboczych budowane są w oparciu o tę magistralę. Możliwe jest to dzięki temu, że na rynku komponentów hydraulicznych układów napędowych pojawia się coraz więcej elementów wykonawczych współpracujących z magistralą CAN.

Jak działa CAN

„CAN-owskie” rozdzielacze hydrauliczne, pompy, silniki sterowane są poprzez moduły elektroniczne, do których trafiają zakodowane sygnały sterujące z pokładowego sterownika mikroprocesorowego. Operator przesterowując w kabinie maszyny joystick uruchamia algorytm sterujący w sterowniku, i w wyniku jego działania do magistrali kierowany jest sygnał sterujący, przeznaczony dla jednoznacznie zdefiniowanej sekcji rozdzielacza hydraulicznego, sterującej wybranym ruchem roboczym.

CAN może teoretycznie połączyć do 2023 urządzeń w pojedynczej sieci. W praktyce, z powodu ograniczeń sprzętowych, liczba ta jest znacząco mniejsza. Jest to jednak nadal ponad 100 urządzeń w pojedynczej sieci. Tak więc najbardziej złożone hydrauliczne układy napędowe mogą być sterowane z wykorzystaniem pojedynczej sieci, a tym samym do minimum redukuje się liczbę połączeń w systemie sterowanie, a tym samym zwiększa się niezawodność systemu.

Niewątpliwą zaletą magistrali jest możliwość szybkiej identyfikacji przyczyn niesprawności hydraulicznego układu napędowego. Opcja włączenia w magistralę urządzenia diagnostycznego i sczytania potencjalnych błędów ułatwia i przyspiesza wszelkie czynności serwisowo-obsługowe.

Nasze doświadczenia z magistralą CAN

RDL Hydraulics ma doświadczenie w projektowaniu hydraulicznych układów napędowych sterowanych w oparciu o magistralę CAN. W ofercie RDL znajdziemy również komponenty umożliwiające pracę z CAN. Jednym z przykładów takich rozwiązań jest wdrożone w Wojskowej Akademii Technicznej stanowisko badawczo-dydaktyczne do prowadzenia zajęć i badań hydraulicznych układów napędowych.

Blog