Właściwe utrzymanie maszyn ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia wyznaczonych celów produkcyjnych. Regularne serwisowanie maszyn jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania całego parku maszynowego. W tym artykule omówimy, dlaczego powinniśmy regularnie serwisować nasze maszyny oraz jakie korzyści płyną z takiego postępowania.
Instalacje przemysłowe pracują zwykle w trudnych warunkach wynikających nie tylko z dużego obciążenia, ale także z niesprzyjających czynników zewnętrznych, takich jak podwyższona lub znacznie obniżona temperatura, zapylenie, pojawiające się wibracje czy kontakt z agresywnymi chemikaliami. Poszczególne podzespoły są więc w wielu przypadkach narażone na zwiększone ryzyko awarii, co może prowadzić do długotrwałych przestojów, strat spowodowanych zmarnowaniem surowców lub materiałów, a także do niebezpieczeństwa dla osób obsługujących sprzęt. Sposobem na zwiększenie żywotności komponentów instalacji będą rzetelnie oraz regularnie prowadzone: diagnostyka, serwis oraz naprawa urządzeń hydrauliki siłowej, a także współdziałających z nimi układów mechanicznych i elektroniki.
Urządzenia wykorzystujące hydraulikę siłową pozwalają m.in. na przemieszczanie elementów o dużej masie, precyzyjne pozycjonowanie czy szybkie i dokładne sterowanie różnymi podzespołami. W ramach serwisu możliwe jest przeciwdziałanie skutkom awarii przez wcześniejsze kontrolowanie istotnych parametrów pracy, stanu podzespołów, sprawdzanie jakości czynnika oraz jego ciągłą i efektywną filtrację, a także sprawdzanie stanu uszczelnień.
Utrzymanie maszyn w dobrym stanie pozwala na minimalizację ryzyka wypadków lub urazów w miejscu pracy. Regularne wymiany zużytych części systematycznie poprawiają jakość i niezawodność maszyn, co pozytywnie wpływa na zdrowie i bezpieczeństwo pracowników.