Precyzyjne sterowanie kierunkiem i natężeniem przepływu czynnika roboczego w hydrostatycznych układach napędowych stanowi podstawę dokładności procesów roboczych realizowanych z wykorzystaniem osprzętów roboczych maszyn inżynieryjnych.
Elementami odpowiedzialnymi za sterowanie kierunkiem przepływu są zawory hydrauliczne zwane rozdzielaczami, a za zmienną ilość czynnika roboczego dostarczanego do układu hydraulicznego odpowiadają pompy zmiennej wydajności.
Obie te funkcje można zrealizować za pomocą rozdzielacza hydraulicznego, który będzie dławił przepływający przez niego strumień oleju hydraulicznego.
W przeszłości rozdzielaczami suwakowymi sterowaliśmy ręcznie poprzez dźwignie, połączone najczęściej przegubowo z suwakami rozdzielaczy, znajdujące się w kabinie operatora maszyny roboczej. Operator musiał pokonywać siłę sprężyn utrzymujących suwak rozdzielacza w położeniu neutralnym.
W przypadku dużych rozdzielaczy stosowano wspomaganie hydrauliczne sterowania ich suwakami poprzez wykorzystanie niskociśnieniowego układu sterującego. Wówczas operator z wykorzystaniem hydraulicznego joysticka sterował małym rozdzielaczem, który uruchamiał niewielki siłownik hydrauliczny przesuwający suwak dużego rozdzielacza.
Obecnie rozdzielacze hydrauliczne sterowane są najczęściej elektromagnetycznie. Suwak rozdzielacza z dwóch stron umieszczony jest w cewkach elektromagnetycznych, stanowiąc ich rdzeń.
Przepływ prądu przez cewkę powoduje powstanie siły elektromagnetycznej, która przesuwa suwak rozdzielacza z położenia neutralnego w położenie krańcowe otwierając drogę przepływu oleju hydraulicznego.
Jeśli dodatkowo wielkość przesunięcia suwaka rozdzielacza zależy od wartości przepływającego przez cewkę elektromagnetyczną prądu, przez rozdzielacz będzie przepływało mniej lub więcej oleju, proporcjonalnie do wartości napięcia podawanego na cewkę. Rozdzielacz taki zwany proporcjonalnym, pozwala na sterowanie zarówno kierunkiem przepływu czynnika roboczego jak i prędkością ruchu siłownika lub silnika hydraulicznego.
W najnowszych układach sterowania rozdzielaczami suwakowymi wykorzystuje się magistralę CAN, bardzo popularną w systemach sterowania pojazdami samochodowymi. W tym przypadku operator ruchem joysticka uruchamia algorytm sterujący w sterowniku, który wysyła sygnał sterujący do magistrali CAN zaadresowany do modułu elektronicznego konkretnej sekcji rozdzielacza, odpowiadającego za ruch wybranego siłownika lub silnika hydraulicznego.
Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami specyfikacji zawartymi w broszurze produktowej.