Monitorowanie parametrów pracy hydrostatycznych układów napędowych to jeden z istotnych elementów zapewniających ich bezawaryjną pracę. Szybka reakcja na nieprawidłowości występujące w układzie, niejednokrotnie może uchronić układ przed poważną awarią lub nawet zniszczeniem. Z punktu widzenia realizacji procesów, w których w charakterze układów napędowych wykorzystywane są układy hydrauliczne, utrzymanie założonych wartości ciśnienia i natężenia przepływu czynnika roboczego może być gwarancją poprawnego przebiegu procesów technologicznych.
W przypadku pomiaru natężenia przepływu, czujniki pomiarowe umieszczane są w wybranych punktach układu hydraulicznego, w zależności od potrzeb diagnostycznych układu, a ich dobór uwarunkowany jest wymogami dokładności pomiaru.
Czujniki przepływu, których zadaniem będzie wskazywanie „orientacyjnej”, niezbyt precyzyjnej wartości przepływu, tzw. rotametry, najczęściej umieszczane są w tych miejscach układu hydraulicznego, w których z łatwością można zaobserwować poziom położenia pływaka. Wymagane jest tu jednak pionowe położenie przepływomierza, a kierunek przepływy oleju hydraulicznego jest od dołu do góry. Tak więc rotametry będziemy montować wszędzie tam gdzie nie zależy nam na precyzji pomiaru dla przepływów jednokierunkowych.
Jednym z najistotniejszych elementów układu hydraulicznego, zapewniającym założoną prędkość roboczą elementów wykonawczych jest pompa hydrauliczna. Stąd też czujniki przepływu – przepływomierze, najczęściej umieszczane są za pompami hydraulicznymi, mierząc ich wydajność rzeczywistą.
W zależności od konstrukcji, można zastosować czujniki wyporowe do pomiaru objętościowego natężenia przepływu, w których płyn – olej hydrauliczny, napędza najczęściej dwa obracające się wirniki, a mierzona prędkość obrotowa (w postaci impulsowego sygnału wyjściowego) przeliczana jest przez układ elektroniczny na natężenie przepływu (wydajność pompy) w jednostkach objętości na czas, w którym ten przepływ nastąpił.
Wśród przepływomierzy wyporowych najbardziej popularne to przepływomierze owalno-kołowe, zębate i śrubowe. Przepływomierze te nie wymagają do swej instalacji żadnych prostych rurociągów przed i za czujnikiem, stąd też mogą być montowane w bezpośredniej styczności z pompą hydrauliczną.
Inną popularną grupą przepływomierzy są przepływomierze turbinowe i łopatkowe. W przepływomierzach turbinowych koło turbiny, o pomijalnej masie, jest koncentrycznie zamontowane w rurze i wsparte przez łożyska, a ciecz przepływa przez koło turbiny w kierunku osiowym. Dla zwiększenia precyzji pomiaru, przepływ cieczy jest wygładzony przez prostownicę przepływu i dociera do koła turbiny w postaci kwazilaminarnego strumienia przepływu. W przepływomierzach łopatkowych, elementem napędzanym przez ciecz jest turbina łopatkowa, której prędkość obrotowa przekształcana jest na sygnał częstotliwościowy, proporcjonalny do natężenia przepływu cieczy.
Zarówno czujniki pomiarowe wyporowe, turbinowe czy łopatkowe mogą być montowane w różnych miejscach układu hydraulicznego, wszędzie tam gdzie wymagana jest kontrola natężenia przepływu czynnika roboczego w układzie, a więc również przed lub za elementami wykonawczymi w postaci siłowników lub silników hydraulicznych, np. w układach napędowych jazdy maszyn roboczych, w których należy kontrolować prędkości obrotowe poszczególnych kół napędowych dla potrzeb zapewnienia prostoliniowości ruchu maszyny.
Należy jednocześnie zdawać sobie sprawę, iż przepływomierze, w których pomiar odbywa się na zasadzie pomiaru prędkości elementu obracającego się pod wpływem przepływu cieczy roboczej, wprowadzają dodatkowy opór jej przepływu, a więc zwiększają wartość ciśnienia oleju hydraulicznego w układzie.
RDL Hydraulics zapewnia profesjonalne doradztwo techniczne oraz kompleksowe wsparcie, gwarantując dobór optymalnych rozwiązań do monitorowania parametrów układów hydraulicznych. Wybierając RDL Hydraulics, inwestujesz w jakość, która przekłada się na długotrwałą i bezawaryjną pracę Twoich systemów. Dzięki ścisłej współpracy z uznanymi markami, firma dostarcza urządzenia o najwyższej precyzji, niezawodności i trwałości, które spełniają wymagania nawet najbardziej wymagających aplikacji. Zapraszamy do kontaktu.