Prawidłowe działanie instalacji oraz maszyn i urządzeń przemysłowych wymaga stosowania rozwiązań, które pozwolą na kontrolę temperatury medium. Sposobem na regulację temperatury medium jest zastosowanie wymiennika płytowego. Przekonajmy się, na jakiej zasadzie działa i gdzie może okazać się użyteczny.
Płytowy wymiennik ciepła to element wykonany najczęściej z blachy zrobionej ze stopu charakteryzującego się wysoką przewodnością cieplną np. miedzi, aluminium, a w niektórych przypadkach także stali nierdzewnej. Poszczególne arkusze są uformowane tak, by zawierały odseparowane od siebie ciągi kanałów. Dzięki temu używane media nie będą się ze sobą mieszały. Wszystko łączone jest poprzez skręcanie, spawanie bądź lutowanie tak, by tworzyć zamkniętą całość. Wymiennik płytowy pozwala na to, by przepływająca przez niego ciecz stykała się z metalem na możliwie dużej powierzchni, co sprawia, że wymiana ciepła przebiega bardzo sprawnie. Ponieważ komory są ułożone naprzemiennie, ciepło w krótkim czasie przenika do metalu, z którego powstała płyta, a ta chłodzona jest poprzez ciecz o niższej temperaturze.
Płytowe wymienniki ciepła używane są w wielu instalacjach ciepłowniczych, w energetyce – we wtórnych obiegach układu chłodzenia, a także w niektórych silnikach spalinowych oraz urządzeniach wymagających szybkiego i skutecznego schładzania oleju. Montuje się je m.in. we maszynach dla każdej branży przemysłu. Wykorzystywane są również podczas przetwarzania ropy naftowej w przemyśle petrochemicznym oraz w elektrowniach atomowych oraz ciepłownictwie. Wymienniki płytowe stosuje się także w przemyśle morskim, gdzie używane są w systemach chłodzących napęd statku.