Gdzie stosowane są płytowe wymienniki ciepła?

Heat exchanger plate pack before assembly of plate heat exchanger in a factory.

Blog 30 sierpnia 2022

Prawidłowe działanie instalacji oraz maszyn i urządzeń przemysłowych wymaga stosowania rozwiązań, które pozwolą na kontrolę temperatury medium. Sposobem na regulację temperatury medium jest zastosowanie wymiennika płytowego. Przekonajmy się, na jakiej zasadzie działa i gdzie może okazać się użyteczny.

Jak jest zbudowany i na jakiej zasadzie działa płytowy wymiennik ciepła?

Płytowy wymiennik ciepła to element wykonany najczęściej z blachy zrobionej ze stopu charakteryzującego się wysoką przewodnością cieplną np. miedzi, aluminium, a w niektórych przypadkach także stali nierdzewnej. Poszczególne arkusze są uformowane tak, by zawierały odseparowane od siebie ciągi kanałów. Dzięki temu używane media nie będą się ze sobą mieszały. Wszystko łączone jest poprzez skręcanie, spawanie bądź lutowanie tak, by tworzyć zamkniętą całość. Wymiennik płytowy pozwala na to, by przepływająca przez niego ciecz stykała się z metalem na możliwie dużej powierzchni, co sprawia, że wymiana ciepła przebiega bardzo sprawnie. Ponieważ komory są ułożone naprzemiennie, ciepło w krótkim czasie przenika do metalu, z którego powstała płyta, a ta chłodzona jest poprzez ciecz o niższej temperaturze.

W jakich branżach korzysta się z płytowych wymienników ciepła?

Płytowe wymienniki ciepła używane są w wielu instalacjach ciepłowniczych, w energetyce – we wtórnych obiegach układu chłodzenia, a także w niektórych silnikach spalinowych oraz urządzeniach wymagających szybkiego i skutecznego schładzania oleju. Montuje się je m.in. we maszynach dla każdej branży przemysłu. Wykorzystywane są również podczas przetwarzania ropy naftowej w przemyśle petrochemicznym oraz w elektrowniach atomowych oraz ciepłownictwie. Wymienniki płytowe stosuje się także w przemyśle morskim, gdzie używane są w systemach chłodzących napęd statku. 

Blog