Gdzie stosowane są pompy tłoczkowo-promieniowe Hawe typu R?

pompa-Hawe typu R

Blog 30 lipca 2021

Maszyny i urządzenia stosowane w przemyśle potrzebują pomp, które mogą zapewnić odpowiedni poziom przepływu oraz zagwarantować stabilną i bezawaryjną pracę. Warunki te spełniają znakomicie pompy tłoczkowo-promieniowe Hawe typu R. Przekonajmy się, jaka jest zasada ich działania, sprawdźmy, co zalicza się do ich największych zalet oraz zobaczmy, gdzie korzysta się z nich najczęściej.

Jak działają pompy tłoczkowo-promieniowe?

Pompy tłoczkowo-promieniowe wymuszają przepływ cieczy z części ssawnej do tłocznej za sprawą ruchu mimośrodowego wirnika. Obracając się, powoduje on ruch posuwisto-zwrotny tłoków umieszczonych w cylindrach, które są rozlokowane radialnie w stosunku do osi rotacji mechanizmu. Pompy o takiej konstrukcji mogą wykorzystywać tłoczki i cylindry znajdujące w części obracającej się razem z mimośrodem lub umieszczone w nieruchomym korpusie, wewnątrz którego rotuje wirnik.

Jakie są zalety pomp tłoczkowo-promieniowych?

Pompy o budowie promieniowej uzyskują wysoką wydajność oraz mogą osiągać znaczne wartości ciśnienia. Ich konstrukcja gwarantuje stabilną pracę. Pompy tego typu wyróżniają się też wysoką niezawodnością. Podczas swego działania generują stosunkowo niewielki hałas. Do ich zalet należy kompaktowa budowa, przez co łatwo umieszczać je w ograniczonej przestrzeni. Bardzo korzystna jest ich niewielka masa, która pozwala na obniżenie wagi całego urządzenia.

Gdzie korzysta się z pomp Hawe typu R?

Pompy tłoczkowo-promieniowe typu R wytwarzane przez firmę Hawe, sprawdzają się w układach hydraulicznych montowanych w maszynach i urządzeniach wykorzystywanych w wielu branżach. Są używane się m.in. w obrabiarkach i prasach hydraulicznych. Montuje się je w układach zawieszenia hydraulicznego, a także automatycznych skrzyniach biegów. Stosuje się je w turbinach wiatrowych oraz we wtryskarkach. Mogą być stosowane w przemysłowych systemach smarowania oraz pozycjonowania i mocowania przedmiotów obrabianych w różnego rodzaju maszynach.

Blog