Jak działa pompa hydrauliczna dwusekcyjna?

pompa hydrauliczna

Blog 25 listopada 2021

Pompy dwusekcyjne to pewien wyjątek wśród pomp wielosekcyjnych. Pompy dwusekcyjne mogą stanowić np. dwie pompy tłoczkowe, lub jak w przypadku pomp RZ Hawe, pompa promieniowa.

Najczęściej celem jest zapewnienie większej wydajności pompy pod mniejszym ciśnieniem (np. dla ruchu jałowego siłownika/silnika hydraulicznego) oraz zredukowanie wydajności dla wyższego ciśnienia (podczas wykonywania pracy pod obciążeniem). Opowiemy o tym dalej.

Pompa o większej wydajności

Z reguły przełączanie tych trybów odbywa się dzięki zaworowi sterowanemu ciśnieniem od strony odbiornika. Celem takiego rozwiązania jest dostosowanie układu do szybkiego ruchu jałowego i wolniejszego ruchu pod obciążeniem oraz zredukowanie mocy silnika elektrycznego (nie ma konieczności doboru silnika dla jednocześnie największej wydajności i ciśnienia).

Pompy dwusekcyjne mogą występować również w postaci pomp tłoczkowych, osiowych z nabudowaną pompą zębatą. Wtedy pompa tłoczkowa zasila główny obwód hydrauliczny, a pompa zębata może służyć do funkcji dodatkowych, gdzie maksymalne wymagane ciśnienie nie jest już tak wysokie. Może też mieć zastosowanie jako pompa układu pielęgnacji oleju, która podaje go jedynie na chłodnicę i filtr.

Dostępne są również wielosekcyjne pompy zębate.

Pompy R (tłoczkowe, promieniowe) Hawe mogą mieć do 14 osobnych wyjść. Jednym z zastosowań takiego rozwiązania jest zasilanie układu lewarowego łożysk ślizgowych w trakcie rozruchu maszyn i przy ich odstawianiu.

Blog