Jaka jest zasada działania rozdzielaczy suwakowych

rozdzielacze suwakowe

Blog 10 października 2022

Działanie układu hydraulicznego wymaga zastosowania elementów, które pozwolą na wymuszenie przepływu czynnika hydraulicznego oraz na wybór tej części instalacji, do której zostanie on skierowany w zależności od tego jaki odbiornik – siłownik lub silnik – ma być uruchomiony. Podzespołami, które umożliwiają sterowanie hydrauliką siłową, są różne rodzaje rozdzielaczy – gniazdowe lub suwakowe. W znacznej części konstrukcji korzysta się z rozdzielaczy suwakowych, które są wybierane m.in. z uwagi na prostą budowę i związaną z nią niską cenę. Przekonajmy się, jakie są podstawowe zasady ich działania.

Jak są zbudowane rozdzielacze suwakowe?

rozdzielacze suwakowe 2 - Jaka jest zasada działania rozdzielaczy suwakowych

Rozdzielacze suwakowe są urządzeniami, które zostały stworzone w celu kontrolowania przepływu wykorzystywanej w danym układzie cieczy hydraulicznej. Służą do skierowania dopływającego do nich strumienia cieczy do wybranej części instalacji za sprawą zmiany położenia elementu sterującego, jakim jest specjalny wałek nazywany suwakiem. Jest on osadzony wewnątrz podłużnego otworu. Na jego powierzchni w odpowiednich miejscach znajdują się przewężenia, za sprawą których ciecz może trafiać do wybranego kanału. Kanały wykonane w korpusie rozdzielacza dają możliwość skierowania czynnika do właściwej dla realizacji konkretnego zadania części układu – np. przemieszczenia tłoczyska siłownika w pożądanym kierunku albo wprawienia w ruch silnika.

Do czego służą rozdzielacze suwakowe?

rozdzielacze suwakowe 3 - Jaka jest zasada działania rozdzielaczy suwakowych

Rozdzielacze suwakowe są wykorzystywane w wielu układach hydraulicznych. Są stosowane do sterowania hydrauliką siłową montowaną w różnych pojazdach oraz maszynach i urządzeniach – używa się ich m.in. w prawie każdym układzie hydrauliki siłowej na lądzie, morzu i w powietrzu. W hydraulice mobilnej i przemysłowej.

Blog