Jakie układy korzystają z wymienników ciepła?

wymiennik ciepła

Blog 19 stycznia 2022

Zadaniem tych elementów jest wymiana energii cieplnej pomiędzy dwoma środowiskami. Zwykle zdarza się tak, że w instalacjach znajdują się dwa media – jedno z nich przekazuje, a drugie odbiera transportowane ciepło. Transmisja ciepła od gorącego płynu jest dokonana przez konwekcję do ścianki albo powierzchni rurki, następnie poprzez przewodzenie przez ścianę rurki albo płytę i dalej przez konwekcję ciepło jest odbierane przez zimne medium.

Z uwagi na to, że zastosowanie wymienników ciepła w przemyśle jest naprawdę szerokie, na rynku dostępnych jest kilka rodzajów tych produktów.

Wyróżniamy  następujące rodzaje wymienników ciepła:

  • podział ze względu na układ przepływu – krzyżowe, współprądowe i przeciwprądowe,
  • podział ze względu na budowę – płytowe (skręcane i lutowane) i płaszczowo-rurowe, spiralne, lamelowe, pojemnościowe,
  • podział ze względu na sposób działania: rekuperatory i regeneratory,
  • podział ze względu na rodzaj czynników roboczych: ciecz-ciecz, ciecz-gaz, ciecz-ciało stale, gaz-gaz.

Jakie układy korzystają z wymienników ciepła?

W przypadku pracy wielu urządzeń dochodzi do wymiany energii pomiędzy dwoma nośnikami. Właśnie dlatego niezbędnym wyposażeniem wielu urządzeń są wymienniki ciepła, które są konieczne, aby zrównoważyć emisję ciepła i zapewnić prawidłowe funkcjonowanie układu. Wymienniki znajdują zastosowanie w licznych instalacjach wykorzystywanych w większości gałęzi przemysłu.

W jakich układach wykorzystywane są wymienniki ciepła?  

Z uwagi na to, jak wiele rozwiązań konstrukcyjnych wymienników ciepła dostępnych jest na rynku, urządzenia te znajdują zastosowanie niemal wszędzie. Wykorzystywane są w instalacjach o wysokich wymaganiach temperaturowych. Często stosowane w układach kogeneracyjnych, czyli CHP, ale równie często znajdują zastosowanie w maszynach, zarówno stacjonarnych, jak i mobilnych. Nierzadko są też wykorzystywane w instalacjach, które podczas swojej pracy wykorzystują odnawialne źródła energii. Wybierając odpowiedni wymiennik ciepła, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na parametry pracy wymiennika. Warto jednak zwrócić  także  uwagę nie tylko na jego rodzaj, ale również na jakość. Wymienniki wysokiej jakości pozwalają na znacznie efektywniejszą wymianę ciepła, a co się z tym wiąże – również efektywniejszą pracę całej maszyny czy układu.

Właśnie dlatego dobrze sięgać wyłącznie po produkty pochodzące od sprawdzonych producentów. Na uwagę zasługuje na przykład firma FUNKE, która jest wiodącym projektantem i producentem wysokiej jakości wymienników ciepła. W jej ofercie znajdują się produkty odpowiednie dla niemal każdej branży, w tym wymienniki, które mogą być bezpiecznie wykorzystywane przez przemysł farmaceutyczny i spożywczy z uwagi na zgodność ze standardami FDA.

Blog