Agregaty hydrauliczne to urządzenia, w których energia mechaniczna silnika spalinowego lub elektrycznego zamieniana jest na energię hydrauliczną w postaci ciśnienia i natężenia przepływu czynnika roboczego – oleju hydraulicznego. Tak więc stanowią one jednostki napędowe, które wykorzystywane są do zasilania elementów wykonawczych hydrostatycznych układów napędowych takich jak siłowniki i silniki hydrauliczne.
W zależności od wielkości zapotrzebowania na energię hydrauliczną agregaty mogą być stacjonarne (duże agregaty hydrauliczne) i mobilne (małe agregaty hydrauliczne na kołach).
Agregaty hydrauliczne najczęściej budowane są na zbiornikach oleju hydraulicznego, wykonanych ze stali lub stopu aluminium. Jednostką główną agregatu jest pompa hydrauliczna, odpowiedzialna za dostarczenie do układu hydraulicznego odpowiedniej ilości oleju pod odpowiednim ciśnieniem. Agregat wyposażony jest również w systemy filtracji oleju, wskaźniki poziomu, temperatury i ciśnienia oleju, a także zawory odcinające i sterujące kierunkiem jego przepływu. W agregatach hydraulicznych stosuje się często bezprzeciekowe przyłącza hydrauliczne, które pozwalają bezpiecznie podłączyć i odłączyć odbiorniki energii hydraulicznej bez obawy, że dojdzie do niekontrolowanego wycieku oleju z układu.
Agregaty hydrauliczne znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie szybko i sprawnie trzeba zasilić maszyny i urządzenia wykorzystujące energię hydrauliczną, a więc siłowniki i silniki hydrauliczne. Agregaty powszechnie stosowane są w rolnictwie, budownictwie, energetyce, transporcie, górnictwie. Szczególnego znaczenia nabiera możliwość wykorzystania agregatów hydraulicznych przez jednostki Ochotniczej i Państwowej Straży Pożarnej do zasilania narzędzi hydraulicznych stosowanych w ratownictwie komunikacyjnym (nożyc hydraulicznych, rozpieraków etc.), które przy relatywnie małym ciężarze pozwalają na uzyskiwanie bardzo dużych sił na krawędziach tnących nożyc czy stopach rozpieraków.
Agregaty hydrauliczne znajdują również szerokie zastosowanie w układach zasilania stanowisk laboratoryjnych do badania hydrostatycznych układów napędowych. W tym przypadku często stosuje się agregaty hydrauliczne, na których wyjściu uzyskuje się dwie różne wartości ciśnienia i przepływu czynnika roboczego.
Przykładem zastosowania takiego agregatu do zasilania stanowisk badawczo-dydaktycznych jest kompaktowy agregat KAW 261 SKDT/HH firmy HAWE, który nasza firma wykorzystała do budowy stanowiska wdrożonego przez Wojskową Akademię Techniczną.