Kiedy należy poddać regenracji zawór hydrauliczny?

zawory hydrauliczne

Blog 18 lipca 2023

Od niezawodnego działania instalacji hydraulicznej zależy sprawność całego systemu, a jednym z kluczowych elementów są zawory hydrauliczne. Wiedza na temat ich właściwej eksploatacji oraz utrzymania ruchu może przyczynić się do wydłużenia żywotności całego systemu hydraulicznego oraz uniknięcia kosztownych awarii.

Co świadczy o konieczności regeneracji zaworu hydraulicznego?

Zawory hydrauliczne pełnią liczne funkcje w systemie hydraulicznym – od regulacji przepływu płynu, przez kontrolowanie ciśnienia, aż po zabezpieczanie innych elementów przed uszkodzeniem. Ze względu na swoją rolę oraz konieczność pracy w trudnych warunkach, zawory te narażone są na zużycie mechaniczne oraz korozję

Podstawowym sygnałem wskazującym na konieczność poddania regeneracji zaworu hydraulicznego jest utrata jego szczelności. Jeśli podczas pracy maszyny zauważamy, że zawór nie spełnia swojej funkcji, np. nie utrzymuje odpowiedniego ciśnienia, nie kontroluje przepływu płynu w sposób właściwy lub po prostu przecieka – jest to moment, w którym powinniśmy jak najszybciej podjąć prace serwisowe.

Jeśli podczas przeglądu instalacji zauważymy oznaki zużycia na zaworze hydraulicznym, takie jak rysy, zadrapania czy przebarwienia, warto rozważyć regenerację, nawet jeśli zawór jeszcze spełnia swoje zadanie. Odpowiednio wcześnie przeprowadzona naprawa może znacznie wydłużyć żywotność zaworu i całego układu. 

Jak przebiega regeneracja zaworu hydraulicznego?

Sama regeneracja zaworu hydraulicznego polega na wymianie uszkodzonych lub zużytych elementów oraz usunięciu wszelkich oznak korozji i zużycia mechanicznego. Warto zlecić to zadanie specjalistom z zakresu hydrauliki siłowej, którzy mają odpowiednią wiedzę oraz doświadczenie w tego typu naprawach. Profesjonalne podejście do regeneracji pozwoli na przywrócenie pełnej funkcjonalności zaworu oraz uniknięcie ewentualnych problemów związanych z jego dalszą eksploatacją.

Blog