W hydrostatycznych układach napędowych podstawowymi elementami wykonawczymi, w których energia hydrauliczna zamieniana jest na energię mechaniczną ruchu posuwisto-zwrotnego, są siłowniki hydrauliczne.
Najpopularniejszym siłownikiem hydraulicznym wykorzystywanym w hydrostatycznych układach napędowych jest siłownik tłoczyskowy dwustronnego działania (z tłoczyskiem jednostronnym). Zbudowany jest on z cylindra, tłoka połączonego z tłoczyskiem i systemu uszczelnień pomiędzy tłokiem a cylindrem i pomiędzy tłoczyskiem a cylindrem.
W przypadku siłowników dwustronnego działania przemieszczanie się tłoka w obydwu kierunkach wywołane jest podawaniem oleju hydraulicznego do komory tłoczyskowej lub beztłoczyskowej. Siłowniki te znajdują szerokie zastosowanie między innymi w budowie osprzętów roboczych maszyn inżynieryjnych. Niewątpliwą wadą tego typu siłowników jest zróżnicowana prędkość przemieszczania się tłoczyska siłownika w przypadku zasilania komór siłownika z tym samym natężeniem przepływu oleju hydraulicznego. Wady tej nie posiadają siłowniki dwustronnego działania z tłoczyskiem dwustronnym lub dwoma tłokami.
W pierwszym przypadku olej hydrauliczny podawany z tym samym natężeniem przepływu do jednej lub drugiej komory tłoczyskowej powoduje przemieszczanie się tłoczysk z tą samą prędkością. W przypadku siłowników z dwoma tłokami olej hydrauliczny podawany jest do wspólnej komory beztłoczyskowej dwóch tłoków z tłoczyskami. W ten sposób tłoczyska przemieszczają się w przeciwnych kierunkach z prędkością uzależnioną od ich obciążenia. Siłowniki z dwoma tłokami znajdują zastosowanie między innymi w różnego rodzaju rozpierakach hydraulicznych stosowanych między innymi w ratownictwie drogowym.
Swoistą grupę siłowników hydraulicznych stanowią siłowniki teleskopowe, które najczęściej są siłownikami jednostronnego działania. Znajdują one zastosowanie wszędzie tam, gdzie wymagany jest duży zakres wysuwu tłoczyska siłownika (np. w systemach wyładowczych długich skrzyń ładunkowych pojazdów ciężarowych) lub gdy przy stosunkowo niewielkiej przestrzeni, w której można umieścić siłownik hydrauliczny, wymagany jest relatywnie duży wysuw tłoczyska siłownika (np. w dźwignikach hydraulicznych).
Dynamiczny rozwój elementów wykonawczych hydrostatycznych układów napędowych i systemów sterowania nimi spowodował, że siłowniki hydrauliczne coraz częściej wyposaża się w elementy pomiarowe, które pozwalają na bezpośredni pomiar wartości ich wielkości wyjściowych np. długości wysuwu tłoczyska lub jego prędkości. Parametry te mogą stanowić sygnały referencyjne algorytmów sterujących w procesie wspomagania pracy operatora i optymalizacji procesów roboczych.
Firma RDL Hydraulics posiada bogatą ofertę siłowników hydraulicznych, które stosowane są w projektowanych dla naszych klientów hydrostatycznych układach napędowych. Świadczymy także szeroki zakres usług w zakresie eksploatacji i doboru tego typu elementów do indywidualnych rozwiązań naszych klientów.