W jakich rodzajach układów pracują pompy hydrauliczne?

rurociąg

Blog 8 października 2023

Pompy hydrauliczne stanowią kluczowy element wielu systemów przemysłowych i mechanicznych, które wykorzystują ciecze hydrauliczne do przekazywania energii lub sterowania ruchem. Ich wydajność i skuteczność w dużej mierze zależą od rodzaju układu hydraulicznego, w jakim pracują.

Układ otwarty

Układ otwarty to jedna z podstawowych konfiguracji, w jakiej mogą pracować pompy hydrauliczne.  W układzie otwartym ciecz jest pobierana przez pompę ze zbiornika i wraca do niego po wykonaniu pracy przez komponenty mechaniczne układu. Jedną z zalet układu otwartego jest to, że ciecz cyrkulująca przez system ma okazję ochłodzić się, zanim ponownie wróci do pompy. Ponadto układ ten może być wyposażony w systemy filtracji, które pozwalają na redukcję szkodliwych zanieczyszczeń w cieczy hydraulicznej. To zapewnia dłuższą żywotność pomp i innych elementów układu.

Układ zamknięty

W przeciwieństwie do układu otwartego układ zamknięty charakteryzuje się tym, że ciecz hydrauliczna jest zamknięta w obiegu. Ciecz jest nieustannie cyrkulowana przez układ. Jedynie niewielka ilość służy do przepłukiwania elementów hydraulicznych. Ubytek ten (oraz spowodowany przeciekami) jest uzupełniany pompą doładowującą. Zbiornik układu zamkniętego jest zdecydowanie mniejszy. Ten rodzaj układów sprawdza się m.in przy zastosowaniu w napędach jazdy maszyn roboczych.

Blog