Zasada działania pomp tłoczkowych promieniowych nie jest skomplikowana. Praca urządzenia opiera się na ruchu posuwisto–zwrotnym wykonywanym przez tłok znajdujący się w cylindrze. Komora pompy jest oddzielona samoczynnym zaworem od części ssawnej, dzięki czemu możliwy jest przepływ płynu od części ssawnej do komory pompy.
Co ważne, w tym samym czasie przepływ w przeciwnym kierunku zostaje zablokowany. W zależności od potrzeb i miejsca zastosowania pomp tłoczkowych możemy wyróżnić kilka rodzajów takich urządzeń, które różnią się od siebie przede wszystkim budową i zasadą działania. W dzisiejszym wpisie scharakteryzujemy krótko pompy tłoczkowe promieniowe oraz osiowe – omówimy, czym się od siebie różnią.
Aby wskazać różnice pomiędzy pompami tłoczkowymi promieniowymi a osiowymi, najpierw warto scharakteryzować każdą z nich. Omawiając pompy tłoczkowe promieniowe należy przede wszystkim zwrócić uwagę na ich budowę. Tłoczki pomp są ustawione promieniowo w płaszczyźnie prostopadłej do osi obrotu i mogą mieć kilka rzędów. Wydajność urządzeń zależy od średnicy tłoczków oraz ich ilości.
Na przykład pompy marki Hawe mogą mieć do 7 tłoczków w 6 rzędach, co daje sumę 42, a pompa może pracować z ciśnieniem, które wynosi maksymalnie 700 barów. W przypadku pomp tłoczkowych promieniowych, tłoczki poruszają się ruchem postępowo-zwrotnym, a w miarę obrotów wirnika uruchamiane są kolejne tłoczki odpowiedzialne za wytłaczanie cieczy, natomiast przeciwległe ją zasysają.
Budowa pomp osiowych jest inna. Mowa tutaj przede wszystkim o położeniu tłoczków. W przypadku tych urządzeń znajdują się w wirującym bloku cylindrowym. Pompy osiowe najczęściej mają wychylną tarczę. W przypadku pomp z wychylnym wirnikiem blok ustawiany jest pod kątem. Dzięki regulacji kąta nachylenia bloku cylindrowego można zmienić wydajność pompy osiowej oraz kierunek przepływu cieczy. Należy jednak pamiętać, że część urządzeń nie daje takiej możliwości, ponieważ położenie jest stałe.