Czy hydraulika siłowa jest stosowane w przemyśle górniczym?

roadheader

Blog 25 lipca 2022

Czy można powiedzieć, że hydraulika siłowa napędza przemysł? Spoglądając na wykorzystywany park maszynowy, na pewno tak. Ten artykuł poświęcimy jednak tylko maszynom górniczym, ale już to wystarczy by przekonać się, że hydraulika olejowa jest kluczowa dla przemysłu.

Co gwarantuje bezpieczeństwo pracy układów hydraulicznych w przemyśle górniczym?

Przemysł wydobywczy związany jest z pracą w warunkach, w których występuje wiele niebezpieczeństw dla zdrowia i życia pracowników, ale także wykorzystywanego sprzętu. Jednym z największych zagrożeń pojawiających się zwłaszcza w górnictwie węgla kamiennego jest niebezpieczeństwo wybuchu metanu, związane z uwalnianiem się tego gazu podczas eksploatacji wyrobisk.

Równie groźne jest niebezpieczeństwo wybuchu występujące wskutek wysokiego zapylenia. Pył węglowy już przy stosunkowo niskich stężeniach może doprowadzić do eksplozji.

W związku z koniecznością unikania sytuacji, w których może dojść do zapłonu w wyniku pojawienia się iskry, w górnictwie powszechnie korzysta się z urządzeń spełniających wymogi dyrektywy ATEX, w których zamontowane są komponenty redukujące poziom zagrożenia.

silniki poclain w kolejkach gorniczych e1663588260628 - Czy hydraulika siłowa jest stosowane w przemyśle górniczym?

Gdzie znajdziesz komponenty hydrauliki siłowej w górnictwie?

Systemy hydrauliczne w przemyśle górniczym są obecne niemal we wszystkich urządzeniach. Hydraulikę siłową można spotkać zarówno w kombajnach ścianowych i transporterach urobku, jak i w stosunkowo niewielkich narzędziach jak przecinarki taśmowe.

Rozwiązania tego rodzaju są używane nie tylko do przemieszczania elementów o dużej masie, ale także do pozycjonowania i poziomowania rozmaitych podzespołów czy sterowania wybranymi mechanizmami. Wśród stosowanych urządzeń znajdują się wolnoobrotowe silniki hydrauliczne, zapewniające wysoki moment obrotowy oraz komponenty posiadające dopuszczenia ATEX, takie jak pompy, zasilacze, rozdzielacze i zawory.

komponenty hawe - Czy hydraulika siłowa jest stosowane w przemyśle górniczym?

Blog